Meme Büyütme

 

       MEME BÜYÜTME AMELİYATI

  • Memeler kadının beden görünümde fiziği tamamlayan yapılardır. Omuz genişliği, göğüs çevresi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde meme hacmi önemli bir yer tutar.  Her iki memenin eşit hale getirilmesi yada hacminin arttırılması için, günümüzde en geçerli yöntem silikon protezler (implant) dir. 

       SİLİKON MEME İMPLANTI

  • Meme protezleri, meme şeklinde hazırlanmış balona benzer yapılardır. Yuvarlak ve damla şeklinde olanları mevcuttur. Kadının memesindeki duruma uygun olarak bunlardan biri seçilir. Balon kısmı silikondan yapılmıştır. Balonun içini dolduran maddeler farkı olabilir. Günümüzde en yaygın olarak içi silikon jel dolu, üzeri pürtüklü (textured) yuvarlak protezler kullanılmaktadır. Bunlar çeşitli boyutlarda kullanıma hazır halde üretilmiştir. Meme protezi sonrası hastanın doğurganlığında veya süt vermesinde hiçbir değişiklik olmaz. Protez seçimi ve yerleştirilmesi hastaya, memenin durumuna ve cerrahın tercihine göre değişebilecektir.

       AMELİYAT ÖNCESİ BİLMENİZ GEREKENLER 

  • Her ameliyatın genel veya kendine özel riskleri vardır. Meme bölgesinde ödem ve ağrı ameliyat sonrası görülen yakınmalardır. Ameliyata bağlı kanama ve enfeksiyon nadir görülen durumlardır. Bazı hastalar ameliyattan sonra meme başlarında artan veya azalan duyarlılıktan ya da kesi çevresinde hissizlikten şikayet ederler. Bu genellikle geçicidir. Protez çevresinde kapsül adı verilen bir zarın gelişmesine bağlı sertleşme ve daralmalar olabilir. Nadir durumlarda vücut bu yabancı maddeyi kabul etmeyebilir, protez etrafında kalın bir zar oluşturup (kapsül), sıkıştırıp hapsetmeğe bazen de vücut dışına atmaya çalışır. Kalın kapsül oluşması halinde memelerde sertlik ve bazen asimetri görülebilir. Ağır kapsül kontraktürü ortaya çıktığında protezi çıkarmaktan başka seçenek yoktur. Kişi ameliyattan 2 ay sonra yüzü koyun yatabilir. Protezin yırtılması nadir bir durumdur, araç içi trafik kazalarında olduğu gibi sıkışmalarla, yüksekten düşmelerle ve delici alet yaralanmaları ile ortaya çıkabilir. Protez konmuş memelerde daha sonra yapılacak mamografi ve cerrahi muayene problem oluşturmaz. Protez mamografide bir boşluk olarak görülür. Meme büyütme ameliyatına karar vermeden önce sizi rahatsız eden kusurunuzu ve ameliyattan beklentinizi açıkça doktorunuza söylemeniz, seçilecek protezi, protezin hangi kesiden konacağını, anestezi tipini, ameliyatın erken ve geç sonuçlarını tartışmanız gereklidir.

       AMELİYAT

  • Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında ameliyathanede yapılır. 1-2 saat sürer. Protezin konabilmesi için 4-5 cm lik bir iz açılır. Bu izin yerleşimi şunlardan bii olabilir:

          Meme altı kıvrımı 


          Meme baş alt kısmı

          Koltuk altı

         

  • Giriş yeri neresi olursa olsun bir iz kalacaktır. Bunlar başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir. Protez hastanın meme yapısına göre meme dokusu arkasına, göğüs kasının (pektoral) arkasına veya göğüs kası fasyası altına yerleştirilebilir. Her uygulamanın da avantaj ve dezavantajları vardır, bu ayrıntı da ameliyattan önce değerlendirilmelidir .

       MEME BÜYÜTME VE DİKLEŞTİRME

  • Meme büyütme ile birlikte memede sarkma var ise meme dikleştirme ( mastopeksi) ameliyatınında yapılması gerekmektedir.  Meme dileştirme ameliyatı sırasında meme silikonu kas altına, kas üstüne veya kas fasyası altına konulur.

       AMELİYAT SONRASI

  • Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Protez göğüs kası arkasına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ameliyat sonrası memeye sütyen veya sargı uygulanır. Erimeyen dikişler varsa 10-12. gün alınabilir. Eriyen dikişlerde dikiş alınmasına gerek yoktur. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 haftadan sonra protez yerine yerleşir ve meme normal olarak işlevini kazanır. Hastaya 2 ay ağır sporlardan (zıplama-koşma gerektiren) uzak durması önerilir. Protezle meme büyütme ameliyatı, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını ve psikososyal yapısını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır. 

 

 

 

Resimler
Bana Ulaşın!

Soru, görüş ve önerilerizi belirtmek isterseniz,

İletişim sayfasındaki bilgiler ile benimle irtibat kurabilirsiniz.